Glædelig jul og godt nytår

Kære medlemmer,

Som I sikkert har bemærket, er det ved at være nogen tid siden, at bestyrelsen har sendt en orientering ud. 

Det er nok ikke gået nogens næse forbi, at vi er ramt af en pandemi. Den har medført en del begrænsninger for bestyrelsens arbejde og foreningens arrangementer det sidste 1,5 års tid og det ser ikke ud til, at tingene ændre sig foreløbigt. 

Ydermere har jeg i en længere periode været fraværende fra arbejdet, hvilket også har haft indflydelse på mit arbejde i foreningen.

I mit fravær har resten af bestyrelsen forsøgt at arrangere en generalforsamling for 2021, men noget gik ikke som planlagt. Derfor bliver næste generalforsamling først i 2022.

På nuværende tidspunkt kan bestyrelsen ikke spå, om generalforsamlingen 2022 kommer til at løbe af stablen i februar som normalvis. Men som situationen ser ud lige nu, ser det ikke for godt ud. 

Selvom der ikke direkte er et forsamlingsforbud, skal bestyrelsen stadig udvise ansvarlighed i forhold til større forsamlinger. Og vi må sande, at vi på nuværende tidspunkt ikke kan tillade os at lave større forsamlinger i politiets bygninger. Vi bliver nødt til at følge de retningslinjer, som øverste ledelse har nedsat. 

Bestyrelsen har dog i årets løb stadig købt kunst til udlodning på den kommende generalforsamling i 2022. Det betyder, at der ved den næstkommende generalforsamling, vil være udlodning for to kunstår. Hvordan vi lige skal tilrettelægge det, finder vi ud af, når den tid kommer. 

Slutteligt vil jeg på bestyrelsens vegne ønske jer alle en glædelig jul og et godt nytår. 

Vi ser frem til og krydser fingre for, at vi kan mødes fysisk i 2022.

De bedste hilsner
Jeanette, Formand

Dette indlæg blev udgivet i Aktiviteter. Bogmærk permalinket.